Powiat Giżycki
Noclegi
Warto zobaczyć
Szlaki kajakowe
Dla rowerzystów
Żeglarstwo i sporty wodne
Wypoczynek aktywny
Biura, przewodnicy, wypożyczalnie
Rejsy
Gastronomia
Imprezy 2023
Rozrywka
Działalność Centrum Promocji i IT
Zima
Gminy - wspólna promocja
MPR Miejsce Przyjazne Rowerom
Centrum na YouTube
Strona Główna
RODO
Szukaj:

Twój e-mail:

Twoje hasło:


Jeżeli nie jesteś jeszcze zarejestrowany, wpisz swój e-mail, Twoje hasło zostanie wysłane i będziesz zarejestrowany.

Zapomniałeś hasła?
Miniatura: 2007-05-08 13:42:53 kurs na Giżycko znak (121)   Miniatura: 2008-02-11 13:32:12 logo informacji turystycznej (1179)

Wędkarski niezbędnik


Teren powiatu giżyckiego to obszar, na którym panują doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa. Zlokalizowanych jest tu ponad 110 jezior, należących do gospodarstw rybackich, Polskiego Związku Wędkarskiego i osób prywatnych. Głównym kompleksem wodnym powiatu jest system jezior Niegocin i Kisajno, wchodzących w skład Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wymienione akweny połączone są Kanałem Łuczańskim w Giżycku, miejscem szczególnie ulubionym przez wędkarzy.

Na terenie powiatu przeważają jeziora sielawowe i leszczowe. Większość posiada słabo rozwinięte linie brzegowe, przeważnie zalesione z małymi odcinkami plaż. W części południowej powiatu na terenie miasta Giżycka, gmin Giżycko i Ryn (jeziora: Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymoneckie, Szymon, Tałty i Ryńskie) dominującym gatunkiem ryb jest płoć, sandacz, leszcz, szczupak, okoń i węgorz. W części północnej, miasto Giżycko i gmina Giżycka (jeziora: Kisajno, Dargin, Dobskie) przeważają leszcze, płocie, szczupaki i okonie. Zlokalizowane na terenie gmin Miłki, Kruklanki i Wydminy jeziora: Wojnowo, Buwełno, Okrągłe, Skomack, Dejguny, Gołdopiwo, Wydmińskie, Gawlik są z kolei naturalną ostoją leszcza, płoci, krąpia, okonia i szczupaka.

W okresie zimowym, lodowe połacie na jeziorach stwarzają możliwość dotarcia i połowu w miejscach niedostępnych w innych porach roku, dlatego też systematycznie zwiększa się grono zwolenników tej formy wędkarstwa. Walory jezior docenione zostały również przez sportowców. Rokrocznie sezon rozpoczynają w maju Mistrzostwa Giżycka w Wędkarstwie Spławikowym, rozgrywane na Kanale Łuczańskim. Najoryginalniejszą imprezą są natomiast Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie „Drapieżnik”, organizowane przez Giżyckie Stowarzyszenie Wędkarskie na jeziorze Kisajno. Odbywają się tu także, często w randze mistrzostw Polski, zawody różnych środowisk społecznych, branżowych, mundurowych czy kół wędkarskich.

Miniatura: 2007-05-10 13:03:53 wędkarze (157) Miniatura: 2007-05-10 13:04:46 wędkarze1 (158) Miniatura: 2007-05-10 13:05:30 wędkarze2 (159)

 
  ©2007-2009 Centrum Promocji i Informacji Turystycznej