Powiat Giżycki
Noclegi
Szlaki kajakowe
Dla rowerzystów
Żeglarstwo i sporty wodne
Wędkarstwo
Wypoczynek aktywny
Biura, przewodnicy, wypożyczalnie
Rejsy
Gastronomia
Imprezy 2023
Rozrywka
Działalność Centrum Promocji i IT
Zima
Gminy - wspólna promocja
MPR Miejsce Przyjazne Rowerom
Centrum na YouTube
Strona Główna
RODO
Szukaj:

Twój e-mail:

Twoje hasło:


Jeżeli nie jesteś jeszcze zarejestrowany, wpisz swój e-mail, Twoje hasło zostanie wysłane i będziesz zarejestrowany.

Zapomniałeś hasła?
Miniatura: 2007-05-08 13:42:53 kurs na Giżycko znak (121)   Miniatura: 2008-02-11 13:32:12 logo informacji turystycznej (1179)

Propozycje tras samochodowych

Trasa krajoznawcza Nr 1:  Giżycko – Piękna Góra – Muzeum Mazurskie w Owczarni – Wilczy Szaniec (Kwatera Hitlera) k/Kętrzyna – Zamek i Muzeum na zamku w Kętrzynie – Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce – Zamek w Reszlu z wieżą widokową i galerią sztuki 

Muzeum Mazurskie w Owczarni – prywatne Muzeum Mazurskie, założone w lipcu 1996 r przez Gabrielę i Aleksandra Puszko. Eksponaty wystawiono w wyremontowanej XIX-wiecznej chacie, prezentują kulturę materialną byłych mieszkańców Warmii i Mazur. W 11 pomieszczeniach wystawiono ok. 900 sztuk różnego rodzaju eksponatów: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia, stroje, wystrój wnętrz, książki, mapy, militaria i inne.

Wilczy Szaniec (była wojenna Kwatera Hitlera) – znajduje się w miejscowości Gierłoż, na powierzchni ok. 250 ha wybudowano 80 obiektów, w tym 7 żelbetonowych schronów „ciężkich”, grubość ścian w takich miejscach dochodziła do 8 m, a stropów do 10 m. Obiekty lekkie (ok. 40) wybudowane z cegły i betonu, z przeznaczeniem na biura i kwatery oficerskie. Baraki drewniane przeznaczone były na pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. Teren był ogrodzony, zaminowany i zamaskowany. Hitler przebywał tutaj od 24 czerwca 1941 r do 20 listopada 1944 r.
20 lipca 1944 r płk. Claus Schenk von Stauffenberg dokonał w niej nieudanego zamachu na życie Hitlera. Kwatera została zniszczona przez saperów niemieckich w styczniu 1945 r.

Zamek i Muzeum w Kętrzynie – zamek pokrzyżacki z XIV w., odbudowany w latach 60-tych po zniszczeniach II wojny światowej. Na terenie Zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce – sławne sanktuarium maryjne, obiekt zabytkowy zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kościół otoczony z czterech stron krużgankami, dom zakonny Jezuitów. Przepiękne malowidła i wystrój wnętrz, wspaniałe organy z ruchomymi figurami. W sezonie letnim codziennie odbywają się prezentacje organów oraz organizowane są „Świętolipskie Koncerty Organowe” z udziałem światowej sławy muzyków.

Zamek w Reszlu z wieżą widokową i galerią sztuki – gotycki zamek biskupów warmińskich.
Rezydowali tu m.in. biskupi warmińscy: Andrzej Batory i Michał Radziejowski. W latach 1503-1510 przebywał w.Reszlu Mikołaj Kopernik jako doradca biskupa Łukasza Watzenrode. Po gruntownym remoncie w latach 1976-1985 zamek przeznaczono na dom pracy twórczej i galerię sztuki.

Trasa krajoznawcza Nr 2: Giżycko – Spytkowo, Wioska Indiańska – Pozezdrze – Harsz – punkty widokowe na moście, przesmyku jezior Dargin i Kirsajty – Sztynort, port żeglarski, pałac rodowy rodu Lehndorff – Kamionek Wielki, skrzyżowanie na prawo – kompleks bunkrów Mamerki – początek Kanału Mazurskiego – Stawki na lewo do śluz w Leśniewie – Stawki na prawo do Węgorzewa – Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – punkt widokowy na jez. Święcajty, cmentarz z I wojny światowej - droga 63 do Giżycka – Pozezdrze, kwatera Himmlera - Giżycko

Spytkowo, Wioska Indiańska - "Indiańska Wioska" w Spytkowie to plenerowe muzeum, w którym w kilkunastu namiotach indiańskich, zwanych tipi, prezentowanych jest ponad sto eksponatów obrazujących życie dawnych Indian z obszaru Wielkich Równin.Sztynort – Pałac rodu Lehndorff – jednego z potężniejszych rodów hrabiowskich w Prusach Wschodnich. Sztynort  był związany z tym rodem od XV wieku do 1945 r. Podczas działań wojennych w 1945 roku Sztynort nie uległ zniszczeniu, do początku roku 1947 była tu kwatera wojsk sowieckich, punkt zborny zwożonego z bliższych i dalszych okolic mienia, przeznaczonego do wywiezienia na wschód. Po odejściu wojska, resztki dawnego wyposażenia pałacu zostały zabezpieczone przez olsztyńskie muzeum.


Mamerki – duży kompleks bunkrów z II wojny światowej, położony w lesie na północno-zachodnim brzegu jeziora Mamry, była kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH). Wybudowano tu ponad 200 różnego rodzaju obiektów, w tym 2 schrony przeciwlotnicze, 34 obiekty żelbetonowe, murowane i drewniane baraki. Kwaterę ochraniał batalion wartowniczy Wehrmachtu. Kwatera składa się z 3 stref: Strefa I – „Quele”, Strefa II – „Fritz”, Strefa III – „Brigitten Stadt”.

Kanał Mazurski – niedokończony, miał utworzyć drogę wodną i połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie przez rzekę Łynę i Pregołę z Bałtykiem. Całkowita dł. kanału od jez. Mamry do rzeki Pregoły wynosi 51,5 km, z czego na terenie Polski 22 km. Różnicę poziomu wód – 111,2 m między jez. Mamry i rzeką Pregołą miało pokonać 10 śluz komorowych i 2 jazy o ręcznym napędzie mechanizmów. Na terenie Polski znajduje się 5 śluz.

Śluzy w Leśniewie – przy drodze, niedokończona śluza dolna i ok. 900 m na wschód od niej druga śluza górna. 

Węgorzewo – warto zobaczyć: Muzeum Kultury Ludowej, kościół św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki (XIV w.) zniszczony w 1945 r., odbudowany w latach 80-tych, Park Helwinga ze starodrzewiem, drewnianymi rzeźbami i głazem z tablicą pamiątkową. W Węgorzewie nad jez. Święcajty znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w czasie I wojny światowej.

Pozezdrze, była kwatera polowa Heinricha Himmlera – występowała pod kryptonimem „Hochwald”, zwana obecnie „Czarny Szaniec”, ruiny bunkrów. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - Himmlera. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców.

Trasa krajoznawcza Nr 3: Giżycko – Sulimy – Pieczonki – Kruklanki, atrakcyjna miejscowość letniskowa – Możdżany – Jurkowo Węgorzewskie – Wolisko, Stacja Hodowli Żubrów,  Puszcza Borecka – Jeziorowskie – Przerwanki, śluza na rzece Sapina – Pozezdrze, kwatera Himmlera – Giżycko 

Kruklanki – turystyczna wieś gminna nad jez. Gołdopiwo i rzeką Sapiną na skraju Puszczy Boreckiej. Na skraju wsi znajduje się cmentarz poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej. W czasie II wojny światowej, w okolicy Kruklanek, Niemcy wybudowali wiele żelbetonowych bunkrów wchodzących w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. W centrum wsi stoi kościół późnogotycki z 1574 r., przebudowany w 1753 r.

Puszcza Borecka – wspaniały bór o powierzchni 250 km kw. z urozmaiconym drzewostanem. Najwartościowsze fragmenty puszczy objęto ochroną. Na terenie puszczy istnieją rezerwaty „Borki”, Mazury”, „Lipowy Jar” i „Wyspa Lipowa”. W puszczy żyje wiele pospolitych ptaków i zwierząt. Z rzadkich ptaków występuje: orzeł bielik, rybołów, bocian czarny, z rzadkich zwierząt – wilki, rysie
i żubry.

Wolisko, Stacja Hodowli Żubrów – w Wolisku, w Puszczy Boreckiej znajduje się leśniczówka, przy której w specjalnej zagrodzie z platformą widokową, można obserwować zazwyczaj kilka z 60-70 żubrów mieszkających na terenie puszczy.

Przerwanki, śluza na rzece Sapinie - zbudowana w 1910r., długość 25 m., szer. 4 m, różnica poziomów wody ok. 1 m. Wybudowana została dla regulacji poziomów wody w czasie budowy Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Łyną, Pregołą i Bałtykiem.

Pozezdrze, była kwatera polowa Heinricha Himmlera – opis j.w.

Trasa krajoznawcza Nr 4: Giżycko – Pozezdrze – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Piramida w Rapie – Gołdap, wyciąg krzesełkowy Piękna Góra – droga krajowa 651 – Wiadukty w Stańczykach – Gołdap – Banie Mazurskie – Jakunówko – Kruklanki – Giżycko

Pozezdrze, była kwatera polowa Heinricha Himmlera – opis j.w.

Węgorzewo – opis j.w.

Banie Mazurskie – wieś gminna położona nad rzeką Gołdapą. Warto zobaczyć: kościół późnogotycki z XVI w., przebudowany w XVII, XVIII i XIX w. oraz cerkiew greko-katolicką z II połowy XIX w.

Piramida w Rapie – grobowiec jednego z bogatszych rodów pruskich  - Farenheidów, w kształcie piramidy. Zbudowany w 1811 r., w tym samym roku pochowano w nim zmarłą 3-letnią Ninette, a
w następnych latach innych członków rodu. Ciała zmarłych łącznie z warstwą skóry zachowały się, nastąpiło zjawisko mumifikacji zwłok, mimo że grobowiec stoi na terenie podmokłym. Piramida  o wysokości 15,9 m stoi w punkcie, w którym krzyżują się trzy linie promieniowania geomantycznego, łączące miejsca mocy.

Gołdap, wyciąg krzesełkowy Piękna Góra – Gołdap jest uzdrowiskiem klimatyczno-borowinowym o profilu leczniczym, obejmującym schorzenia narządów ruchu oraz reumatyczne, reumatologiczne stany pourazowe, a także niektóre choroby układu oddechowego i nerwowego oraz choroby kobiece. Warto odwiedzić Piękną Górę z trasami zjazdowymi, wyciągami narciarskimi, kilkusetmetrową kolejką krzesełkową.

Wiadukty w Stańczykach – wiadukty nie istniejącej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, a dalej wokół puszczy Rominckiej do Gusiewa w Obwodzie Kaliningradzkim. Wiadukty nad rzeką Błędzianką, zaprojektowane przez architektów włoskich. Wysokość wiaduktów od powierzchni wody do górnej krawędzi wynosi 42 m, a długość 180 m.
Wiadukt północny zbudowany był w latach 1912-1914,
a południowy w 1923-1926. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard, stąd też nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej'.

 
  ©2007-2009 Centrum Promocji i Informacji Turystycznej